Politan Poliüretan Genel Müdürü Sayın Ruşit Ümit İle Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Orta ve lise öğrenimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Daha sonra ABD University of Pittsburgh’da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptım. 1998 yılından beri Politan’da önce Ticaret Müdürü, daha sonra Üretim Müdürü, şimdi de Genel Müdür olarak görev yapmaktayım.

Firmamız 1986 yılında İstanbul’un Topçular semtinde 100 metrekarelik bir dükkanda kurulmuştur. 1992’de Topçular’dan Hadımköy’e kendi binamıza taşındık. Şu an 3000 metre kare kapalı alan üzerinde faaliyetimizi sürdürüyoruz. Burada kumlama, döküm makinelerimiz, fırınlarımız, torna taşlama finisaj bölümümüz, kalıphanemiz ve laboratuvarımız vardır.

Poliüretan malzeme kullanarak üretmiş olduğunuz nihai ürün ve ürün gruplarınız nelerdir? Ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Çok geniş bir ürün yelpazemiz vardır. Tekerlek kaplamaları, elekler, kalıp yayları, plakalar, merdane kaplamaları, vibrasyon kazan kaplamaları, petrol ve doğal gaz temizleyici pigler, oluklu mukavva makinaları için anviller, kaplinler başlıca ürünlerimiz arasında sayılabilir. Tesisimizde çok küçük 3-5 gramlık parçalardan 1 tonun üzerindeki parçalara kadar üretim yapılmaktadır. Bizim ürettiğimiz ürünlerde aranan başlıca özellikler; çok geniş sertlik aralıklarında aşınmaya, darbeye ve dinamik yorgunluğa dayanıklılık ve aynı zamanda elastomerlere özgün olan esnekliktir. Bazen ürünlerden bu özelliklerini değişik kimyasal ortamlarda da korumaları isteniyor. Bu kadar geniş ürün yelpazesi ve değişik çalışma şartları olunca bunu tek tip poliüretan hammadde ile başarmak mümkün değil. Bu yüzden çok değişik hammadde grupları kullanmaktayız. Hatta diyebilirim ki; Türkiye’de bizim kadar hammadde çeşitliliği sunan başka bir poliüretan döküm firması yoktur.